problémy s erekciou

veľký penis

výron semena

Impotencia

Impotencia a zväčšená prostata

Aký má vplyv zväčšená prostata na kvalitu erekcie? Spôsobí operácia prostaty impotenciu? Ako zistím, či náhodou nemám rakovinu prostaty? Oplatí sa užívanie voľno-predajných liekov, výživových doplnkov? Na tieto a ďalšie otázky k téme dostanete odpoveď! Odstráňte problémy s prostatou priatelia a pomôžete si aj na inom fronte... :-)

Impotencia a zväčšená prostata

Načo nám slúži prostata?

Prostata, alebo tiež predstojnica, predstojná žľaza, sa považuje za najzáhadnejšiu časť tela mužov. Je veľká ako vlašský orech a nachádza sa medzi močovým mechúrom a panvovým dnom. Každý muž vie načo má penis alebo semenníky, pozná ich funkcie, no väčšina nevie, na čo im slúži prostata. Prostata plní niekoľko rôznych funkcií, ale najdôležitejšia z nich je produkcia tekutiny, ktorá je mixom spermií a ďalších zložiek a ktorá sa volá ejakulát. Pomáha tiež ako sval, ktorý počas pohlavného styku poháňa močovou trubicou a údom ejakulát von a zabraňuje jeho „opätovnému prúdeniu“ do močového mechúra. Taktiež kontroluje prúdenie moču. Pokiaľ sa poruchy prostaty neliečia, s vekom sa vždy zhoršujú. Jednoduché vyšetrenie môže okrem toho odhaliť, či Vaše problémy nie sú závažnejšieho charakteru.

Sú choroby prostaty nebezpečné?

Nezhubné zväčšenie prostaty, odborne benígna prostatická hyperplázia, patrí medzi najbežnejšie ochorenia mužov. Každý jeden muž toto ochorenie bude mať, ak bude žiť dostatočne dlho. Prejavuje sa v staršom veku a hoci nie je životu nebezpečné, spôsobuje šarapaty v bežnom živote muža aj jeho partnerky. Často sa však vyskytuje aj chronický zápal prostaty, ktorý podľa odhadov postihuje tretinu mužov, ktorí majú viac ako 50 rokov. Jeho liečbe je zložitá, no nijako neohrozuje život. Najzávažnejším a pomerne častým zhubným ochorením mužov je rakovina prostaty.

Ako si všimnem, že mám zväčšenú prostatu?

Bolesti pri zväčšenej prostate pociťovať nebudete, takže až vtedy zistíte, že máte zväčšenú prostatu, keď Vám začne robiť problémy. Lieči, operuje sa iba zväčšená prostata, ktorá komplikuje (napr. pri močení) či priamo ohrozuje (rakovina) život. Avšak problémy s močením nie sú typické iba pre zväčšenú prostatu, takéto problémy môžu nastať aj pri inom ochorení prostaty alebo močových ciest. Ak ale máte viac ako päťdesiat rokov, najčastejšia príčina problémov je práve zväčšená prostata. Tá má rôzne symptómy. Vyznačuje sa však pomalým priebehom. Problémy zväčša prichádzajú postupne, môžu sa rozvíjať mesiace, ba aj roky.

Čo ak mám rakovinu prostaty? Ako to zistím?

Dovtedy, kým sa neprejavia isté príznaky to nezistíte. Počiatočné štádium nádoru môže trvať aj roky a pritom nespôsobovať žiadne problémy. Príznaky sú rovnaké ako pri zväčšenej prostate, no vtedy sa už zvyčajne nejedná o začiatočné štádium choroby... Metastázy v pokročilom štádiu môžu sprevádzať bolesti kostí, zlomeniny pri menšom úraze, chudnutie, únava, ťažké dýchanie. Pri návšteve lekára sa dá pokročilejšie štádium choroby rozoznať vyšetrením prostaty cez konečník. Začiatočné štádium (nepokročilá rakovina prostaty) sa dá rozpoznať jedine testami na PSA (prostatický špecifický antigén). Ak hodnota prekročí normál (za čo sa považuje 4mg/l) odoberú sa vzorky z prostaty a posielajú sa na mikroskopické vyšetrenie, ktorého výsledok rakovinu potvrdí alebo vylúči. Objednajte si svoj PSA test a ProstaXin zadarmo (platíte iba poštovné a balné) ešte dnes cez tento link! Domáci test prostaty predstavuje ľahký, pohodlný a tiež intímny spôsob, ako si otestovať hladinu PSA v krvi. Výsledok sa dozviete takmer okamžite (zhruba do 10 minút). Nechajte sa otestovať aspoň 1x ročne.

Dá sa zväčšeniu prostaty a rakovine predísť?

Nedá sa, nateraz neexistuje žiadna účinná prevencia. Okrem jedinej, a tou je kastrácia... Samozrejme, výrobcovia výživových doplnkov tvrdia, že ich užívaním predídete či dokonca odstránite problémy s prostatou. Nesprávna životospráva, fajčenie alebo konzumácia alkoholu nebola dokázaná čoby príčina vzniku ochorenia. No na závažnosť problémov s potenciou, slabou erekciu spomínané neduhy vplyv majú. Ako prevencia sa preto odporúča (od istého veku, najčastejšie po päťdesiatke) opakovaná návšteva lekára. Preventívne prehliadky ešte stále v plnej výške hradí každá zdravotná poisťovňa. Zdravá prostata je dôležitá pre kvalitný život muža.

Oplatí sa užívanie voľno-predajných liekov, výživových doplnkov?

V prípadoch s mierne zväčšenou prostatou ich niektorí urológovia pacientom odporúčajú. A sú pacienti, ktorí ich užívali a potvrdili isté zlepšenie svojho stavu, úľavu. Pri vážnejších stavoch sa však chirurgickému zákroku nevyhnete. Odporúčame sa preto orientovať podľa referencií a skúseností väčšiny mužov, nielen podľa toho, čo výrobca deklaruje na obale. V našom česko-slovenskom prostredí sa najviac propaguje výživový doplnok - ProstaXin. Je registrovaný Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pod číslom spisu 6367/2016. Počuť aj o prípravku Prostalex a presadzuje sa taktiež Prostanax. Európska urologická spoločnosť však nepovažuje za vedecky dokázané, žeby účinné a liečiace látky na prostatu boli prítomné vo voľne dostupných prípravkoch. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) "má zdokumentované pozitívne účinky, ktoré boli overené mnohými štúdiami" pri prípravku ProstaXin, podľa vyjadrení jeho výrobcu. Tabletky na prostatu sú prírodná a prirodzená podpora v snahe si uchovať zdravú prostatu.

Všímajte si pozorne tieto príznaky Výživ. doplnky na problémy s prostatou
  • častejšie močenie
  • silnejšie nutkanie na močenie
  • slabí prietok moču a odkvapkávanie
  • prerušovaný spánok pre návštevu WC
  • neschopnosť zastaviť močenie vôľou
  • inkontinencia moču
  • zníženie hladiny testosterónu
  • problémy s erekciou

Musí každý, kto má problém, absolvovať operáciu prostaty?

Samozrejme, že nie. Výskyt tohto ochorenia vekom síce stúpa a skoro každý muž vo vyšších vekových kategóriách má tento problém, no iba u tretiny až polovice z nich sa prejavuje určitými, reálnymi problémami, ktoré je potrebné liečiť, odstrániť. Niekoľko rokov dozadu predstavovala operácie naozaj jediné riešenie, avšak dnes sa takmer každý pacient dá liečiť. Liekmi, ktoré natoľko príznaky zmiernia, že operácie nie je potrebná.

Hrozí po operácii prostaty impotencia?

Pacienti sa tohto problému často krát veľmi obávajú, hoci podľa odborníkov samotný zákrok impotenciu nespôsobuje. A ak áno, tak len dočasnú. Časť pacientov ale po operačnom zákroku deklaruje, že sa s týmto problémom stretáva. Podľa lekárov ide iba o zhodu okolností. V každom prípade pooperačné komplikácie môžu nastať a mať krátkodobý či dlhodobý charakter. Môže sa objaviť napríklad masívna hematúria, retrográdna (suchá) ejakulácia. Vo 3 - 5% sa objavuje aj erektilná dysfunkcie. Tá je buď psychogénna, alebo organická. Trvalá inkontinencia moču sa vyskytuje veľmi zriedka. Operácie prostaty sú považované za relatívne bezpečné, pretože mortalita pri a po zákrokoch sa pohybuje pod 1%. Pravdou je, že s vyšším vekom neraz nastávajú problémy so zväčšenou prostatou, ako aj s poruchou sexuálnych funkcií, súčasne. Teda úplne prirodzene sa objavuje problém s erekciou, popri zväčšenej prostate. Celkový zásah do organizmu operáciou však môže spôsobiť, že oba problémy sa objavia naraz, ak sa tak dovtedy neprejavovali, či budú pacientom vnímané intenzívnejšie.

Dá sa včasnou operáciou zväčšenej prostaty predísť rakovine?

Veľa mužov sa rozhoduje pre operáciu, aj keď majú iba mierne príznaky, aby sa takto vyhli rakovine. To je však chybná predstava, pretože pri zákroku sa vždy odstráni len centrálna časť zväčšenej prostaty, ktorá bráni voľnému močeniu. Rakovina sa ale naopak objavuje najčastejšie na okrajových častiach žľazy, ktoré sa pri zákroku neodstraňujú.

Je rakovina prostaty dedičná?

V istej miere áno, avšak väčšina mužov, ktorá trpí týmto ochorením, nemá v rodine "po meči" nikoho, kto by mal rakovinu prostaty. V prípade, keď mal rakovinu prostaty Váš najbližší príbuzný, teda otec, brat alebo obaja, máte niekoľkonásobné vyššiu šancu, oproti bežnej populácií, že na ňu ochoriete aj Vy. Ak ste tento prípad, žiadnu preventívnu prehliadku neodďaľujte, práve naopak, mali by ste ju absolvovať čo najskôr a ďalšie v pravidelných intervaloch!

Majú ženy prostatu?

Prostata produkuje tekutinu, ktorá s mužským semenom vytvára ejakulát a ten ženy nevytvárajú, takže prostatu nepotrebujú.

Prečo sa problémy s prostatou prejavujú skôr pri močení ako pri sexe?

Prostata sa nachádza hneď pod močovým mechúrom a močovú rúru obkolesuje. Pri jej zväčšení sa stlačí na časť močovej rúry, ktorá ňou prechádza. Takto vznikajú ťažkosti spojené s močením: časté nutkanie ísť na toaletu „na malú“, močenie v noci (viac ako 2x), slabý prúd moču, neschopnosť zastaviť močenie vôľou, pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra, samovoľný únik a odkvapkávanie moču. Takmer polovica mužov nad 50 rokov a traja zo štyroch nad 80 rokov sa s týmito problémami stretávajú. Navyše muži oveľa častejšie močia ako "striekajú" ejakulát, vo vyššom veku zvlášť, čiže problém so zväčšenou prostatou prirodzene spozorujú najskôr pri vylučovaní moču. Starajte sa o zdravie svojej prostaty, priatelia!

Ďalšie články k téme:

>> Späť na úvodnú stránku

Porucha erekcie je úspešne liečiteľný zdravotný problém, priatelia!

Naše ďalšie projekty: Neplodnost.sk Freejob.sk Ebooks.sk

Copyright © 2000 - 2023, Impotencia.sk

Impotencia - Facebook   Impotencia - Facebook   Impotencia - Facebook   Impotencia - Facebook   Impotencia - Facebook   Impotencia - Facebook

libido

predĺženie penisu

silna ejakulacia