výron semena

Impotencia

Sex po päťdesiatke? A prečo nie?!

Je vedecky dokázané, že u žien po 50. roku života sa dostaví menopauza (klimaktérium). Ľudovo sa jej tiež hovorí "prechod". Môže rýchlosťou nástupu či meškaním nepríjemne prekvapiť, no je prirodzenou súčasťou života každej ženy. Ako je to ale u mužov? Istý čas sa tvrdilo, že u mužov je jeho obdobou andropauza, údajne však to už neplatí...

Sex po päťdesiatke? A prečo nie?

Aké fyzické zmeny sprevádzajú sexuálny život v tomto období (andropauza, menopauza, klimaktérium, prechod) života? Podľa talianskeho denníka Corriere della Sera je zdravý sexuálny život prospešný v každom veku života. To je úvodom viac ako dobrá správa, však?

Vedci z britskej univerzity Cambridge analyzovali osobné, intímne údaje ľudí vo veku cca. šesťdesiatpäť rokov. Išlo o 6 879 osôb, pričom v experimente sa potvrdila prospešnosť pravidelného sexuálneho styku. Tí, ktorí vo výskume uviedli, že mali v uplynulom období pravidelný sex hovorili o pohode a radosti zo života, cítili sa oveľa lepšie, na rozdiel od tých, ktorí uviedli, že nežili sexuálnym životom, nemali intímne vzťahy.

"Experimentmi bolo zistené, že pravidelný sexuálny styk má pozitívny vplyv na telesné aj duševné zdravie, zlepšuje kvalitu života a znižuje riziko výskytu niektorých chorôb. Ženy a muži vo vyššom veku nie sú asexuálni, čo by mali uznať aj experti na ľudské zdravie, práve naopak, intímny život je spojený s lepšou kvalitou života," hovorí hlavný autor štúdie Lee Smith.

Po fyzických zmenách spojených s vyšším vekom, najmä po päťdesiatke, sa mnohí boja o kvalitu svojho sexuálneho života. Doba je však iná a je úplne bežné, že aj ľudia v sedemdesiatich rokoch života udržiavajú zdravý sexuálny život. "Biologický vek človek je v dnešnom svete celkom iný. Medicína je natoľko vyspelá, že aj sedemdesiat roční ľudia si vďaka liekom a terapiám dokážu naplno užívať sexuálny styk aj napriek zjavným fyzickým zmenám, ktoré neodvratne prichádzajú s vekom," tvrdí Stefano Salvatore z kliniky San Raffaele v Ríme.

Nie tak dávny výskum z Austrálie preukázal, že až 50 percent žien vo veku sedemdesiat rokov má uspokojivý intímny život. A to aj napriek tomu, že sa u starších žien častejšie vyskytujú problémy so suchosťou pošvy a zmenou tkaniva a teda jej väčšej zraniteľnosti ale aj k iným problémom, vrátane inkontinencie. Dnes je však pre opísané problémy dostupná liečba s dobrými výsledkami.

U mužov vraj nejestvuje stav zodpovedajúci menopauze. Muži, podľa jednej skupiny vedcov, dokonca ani neprežívajú žiadny stav, ktorý by sa klimaktériu čo i len podobal. "Teória andropauzy je dnes už vyvrátená. Skôr sa objavuje pojem čiastočná androgenetická nedostatočnosť, ktorá súvisí s nízkou hladinou hormónu testosterónu," domnieva sa profesor Vincenzo Mirone z Univerzity Federico II v Neapole. "Nízka hladina testosterónu je spojená s nadváhou, nedostatočnou alebo žiadnou fyzickou aktivitou, stresom a depresiami," zdôrazňuje.

Muži riešia problémy súvisiace s erekciou takzvanými tabletkami lásky. "Háčik je iba v tom, že tieto lieky sú často krát kupované prostredníctvom internetu. Muži by sa mali obracať k odborníkom, najlepšie lekárom špecialistom, ktorí vykonajú potrebné testy a rozhodnú o vhodnej liečbe," povedal V. Mirone.

"Pre mužov po päťdesiatke je kľúčové, aby v prípade akéhokoľvek intímneho (sexuálneho) problému vyhľadali pomoc urológa. Treba si dávať pozor aj na "lieky" kupované cez internet. Ešte praktická rada. Prestaňte fajčiť a hýbte sa. Nikotín v cigarete totiž upcháva cievy, ktoré vedú aj do pohlavného údu. Pre zdravý sexuálny (intímny) život je teda potrebné nefajčiť a pravidelne vykonávať fyzickú aktivitu. Problémy s erekciou však môžu byť varovnými signálmi. Môžu naznačovať vážne, kardiovaskulárne choroby, vysoký krvný tlak, zväčšenú prostatu alebo cukrovku. Preto problém s potenciou vždy konzultujte s odborníkom, nepodceňujte ho," uzatvára Vincenzo Mirone.

Ďalšie články k téme:

>> Späť na úvodnú stránku

Porucha erekcie je úspešne liečiteľný zdravotný problém, priatelia!

Naše ďalšie projekty: Neplodnost.sk Freejob.sk Ebooks.sk

Copyright © 2000 - 2021, Impotencia.sk

Impotencia - Facebook   Impotencia - Facebook   Impotencia - Facebook   Impotencia - Facebook   Impotencia - Facebook   Impotencia - Facebook

libido

silna ejakulacia